Barové židle oživí vaši domácnost

26/4/2019

Je váš kuchyňský kout vybaven barovým pultem nebo kuchyňským ostrůvkem? A láká vás představa obohatit svou domácnost o zajímavý designový prvek, aniž byste narušili dosavadní pojetí a architekturu interiéru? Pak vyzkoušejte barové židle, které se stanou skvělým doplňkem vaší domácnosti a budou dokonale ladit s příjemným okolním prostředím.

Barové pulty již v dnešní době ani zdaleka nejsou výhradně doménou luxusních barů a domácností, které vídáme v amerických filmech. Stále častěji se totiž kuchyňské ostrůvky, bary a prodloužení kuchyňských desek stávají běžnou součástí i mnoha českých domácností.

K barovým pultům přirozeně patří také barové židle. Ty se v interiéru stávají nejen praktickým doplňkem, který se hodí pro dočasné posezení návštěvy v případech, že hostitel ještě nemá v kuchyni vše připraveno. Kromě toho jsou ale také zajímavým prvkem, který obohatí vzhled celé kuchyně. Na co se při výběru barových stoliček zaměřit? A jak vybrat tu správnou právě pro váš interiér?

Výška pultu v hlavní roli

Stojíte-li před výběrem barové židle, pak se v prvé řadě zaměřte na to, jak vypadá pult, u kterého budou židle umístěny. Proč? Především proto, že výška barového pultu bude klíčová při rozhodování, jak vysoká by měla být vaše židle, aby se na ní vám i vašim hostům dobře sedělo. K baru o výšce okolo 100 cm vybírejte židli o výšce přibližně 75 cm. Všeobecně platí, že barová židle by měla být 25 až 30 cm pod deskou stolu.

Od tvaru a délky barového pultu se odvíjí také rozhodnutí, kolik židlí k němu budete potřebovat. V závislosti na designu a tvaru konkrétní barové židle počítejte pro jednu židli s prostorem okolo 50 až 60 cm.

O výběru rozhodují vaše preference

Stanovení počtu židlí i výběr jejich výšky už tedy máte za sebou. Čekají vás ale ještě mnohá další rozhodnutí, která se týkají jednotlivých kritérií „barovky“:

·        Bude barová židle spíše dekorativním prvkem, nebo toužíte po skutečně pohodlném sezení, které vám bude sloužit každý den?

·        Určuje architektura vaší kuchyně směr, kterým by se měl výběr barové židle ubírat?

·        Máte už v kuchyni nějaké další židle, se kterými potřebujete vzhled barových židlí sladit? Nebo vybíráte standardní kuchyňské židle i barové stoličky zároveň?

Osvědčeným způsobem, jak mít všechny kuchyňské sedací prvky v jednom stylu, je výběr obou typů židlí od stejného výrobce. Například ke kuchyňské židli italského výrobce Trill Bistrot nebo k její alternativě s područkami Trill Armchair pořídíte efektní plastovou barovou židli Trill nebo její nižší variantu Trill Mini, které jsou v naprosto totožném stylu. Pokud váš jídelní stůl zdobí moderní židle Net, pak ke své kuchyňské lince vybírejte z barových židlí Net Stool. Vyhnete se tak přemýšlení nad tím, zda se vám vybraná barová židle bude skutečně hodit ke všem ostatním prvkům v místnosti.

Barová židle musí být stabilní

Kromě výběru designu, barvy, tvaru a dalších vlastností barové židle se při jejím výběru nezapomeňte zaměřit i na praktické hledisko – volbu optimálního materiálu a konstrukce židle. Pokud si totiž vyberete nekvalitní výrobek, snadno se vám může stát, že po několika málo použitích se vaše nová barová židle rozklíží, na podlaze bude při klouzat nebo vrzat a v nejhorším případě se vám během pár měsíců používání dokonce úplně zničí.

Totéž platí i o stabilitě „barovky“. Kdo by si totiž přál být při popíjení dobrého vína s partnerem nebo při povídání si s přáteli neustále ve střehu, aby se s ním barová židle náhodou nepřevrátila?

Když se výběr barové stoličky podaří…

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv barvu, materiál či design, nezapomeňte, že barová židle musí vždy ladit se svým okolím. Chcete si barové židle prohlédnout a na vlastní kůži si vyzkoušet, jak se v nich sedí? Navštivte nás v naší vzorkovně v Tlumačově na Zlínsku. Rádi vám při výběru vhodné barové židle pro váš interiér poradíme. Budete tak mít jistotu, že svou domácnost vybavíte kvalitním nábytkem, který bude do vaší domácnosti pasovat a bude vám skvěle sloužit po mnoho následujících let.